Спортивне програмування
Запрошуємо бажаючих на тренування зі спортивного програмування!
Спортивне програмування — особливий вид інтелектуальних змагань, в яких учасники вирішують одну або декілька алгоритмічних задач за обмежений час за допомогою комп’ютера.
Цей вид спорту має величезну кількість шанувальників, за азартом він, часом, не поступається іншим видам. Створені та доступні численні матеріали та Інтернет-ресурси, призначені для підготовки та проведення змагань. Багато хто з великих світових IT-компаній, таких як Google, Facebook, Yandex, активно сприяють розвитку спортивного програмування.
У спортивному програмуванні існує різні формати змагань, але класичним вважається ACM ICPC — формат міжнародної студентської олімпіади з програмування. Кожній команді з трьох учасників надається один комп’ютер без доступу в Інтернет, а також комплект завдань (зазвичай 8-13), які команда повинна вирішити протягом п’яти годин. Завдання, звичайно абстрактні, їх зміст зводиться до опису вхідних даних і того, що потрібно отримати на виході. Рішення завдання, яке повинна надати команда, має бути представлено у вигляді програми на одній з допустимих мов програмування (За правилами фіналу ACM ICPC, це дві мови: Java, C++. На всіх етапах, до півфіналу, іноді дозволено використання та інших мов), рішення перевіряється за допомогою набору тестів, зміст яких не відомо учасникам. Крім того, програма повинна укладатися в обмеження за обсягом використовуваної пам’яті і часу виконання. Завдання охоплюють різні області дискретної математики, алгебри, геометрії та математичного аналізу.
Перемагає команда, яка вирішила якомога більше завдань з найменшим «штрафним часом», яке обчислюється як сума часу здачі успішного вирішення, плюс 20 хвилин за кожну невдалу спробу. Правила дуже прості, однак за добрим результатом завжди стоять роки тренувань, десятки тисяч рядків написаного коду та тисячі прочитаних сторінок.
Дуже часто можна почути, що вміння вирішувати «іграшкові» завдання олімпіад з програмування навряд чи знадобиться в майбутній кар’єрі розробника. Однак, це не зовсім так. Спортивне програмування розвиває інтелект. Ні для кого не секрет, що рішення нетривіальних, нестандартних, творчих завдань збільшує ймовірність успішного вирішення аналогічних завдань в майбутньому.
Спортивне програмування також розвиває пам’ять: необхідно знати величезну кількість всіляких структур даних, теорем, прикладів, алгоритмів і їх реалізацій. Спортивне програмування розвиває вміння тримати в голові складні схеми з станів і переходів; це вміння пов’язано з розумінням того, як працює програма, та й інші системи, з якими ми стикаємося в житті.
Спортивне програмування вчить бачити суть проблеми (кому доводилося читати вихідні умови завдань, знає, що часто це не так-то просто), вчить декомпозиції задачі, розвиває звичку знаходити більш елегантне рішення, вчить писати код, який не містить помилок, адже помилкові спроби найчастіше стоять команді втрати призового місця.
Нарешті, спортивне програмування — це просто весело і цікаво!